פרפר המוות

 

פורסם בתאריך:
05.2011

במקור בהכל שקרים

הרשמו לקבלת עדכונים
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
שפירית שיצר האמן הבריטי טום הרדוויג’ מחלקי שעונים ישנים וכדור רובה

איזה מוח מעוות יכול להעלות על הדעת לקחת בעל חיים עדין ופגיע כמו פרפר, ולהפוך אותו למכונת הרג משומנת היטב הפועלת בשירות הצבא? ובכן – מוחו של מהנדס מערכות הנשק הישראלי דובי בנימיני.

“פרפר זעיר, צבעוני, יפהפה. הוא מתעופף לו, חסר דאגה, נכנס אל תוך חדר, דרך החלון. כמה שניות אחר כך נשמע פיצוץ עמום. המבוקש מחוסל”.

כך הציג ערוץ 2 בשנת 2011 את המצאתו של בנימיני: ‘פרפר המוות’. הרובוט הזעיר שמעוצב כמו שפירית, יכול לטוס, לצלם וידאו בזמן אמת ואף להרוג, וכבר משמש את צה”ל ברצועת עזה. בנימיני, מהנדס העובד למעלה מ-40 שנה מתעשיית האווירית בעיקר על מערכות של מטוסי קרב, הוא למרבה האירוניה גם נשיא אגודת חובבי הפרפרים של ישראל ומחבר מדריך הפרפרים הלאומי.

כיצד ניתן ליישב בין חיבתו המוצהרת של בנימיני לחרקים הססגוניים לבין פרפר המוות שיצר? אולי ההסבר לכך טמון בנטייה של בנימיני לאמץ ביחס לפרפרים את “תזה האוטומט” של דקארט, ולראות בהם לא יצורים חיים אלא מכונות, גם אם מופלאות. או במילותיו לכתב ערוץ 2:

“יש הרבה מה ללמוד מהפרפרים. איך עובד המנוע הזה. הם לוקחים שתי טיפות של צוף מפרח, ועפים שעה על שתי טיפות צוף. ואללה, מכונה מופלאה. באמת מכונה מופלאה”.

גם כתב ערוץ 2 תהה בכתבה איך מתיישבת דמותו של חוקר הפרפרים הנאיבי עם המהנדס שהופך אותם בתעשייה האווירית לכלי מלחמה. “שאלתי אותו ולא קיבלתי תשובה”, סיכם הכתב בלקוניות.

פרפר שיצר טום הרדוויג’

איך הופכים פרפר עדין ויפהפה למכונת הרג משומנת היטב בשירות צה”ל?